FAKTA V KONTEXTU DOBY

Připravujeme: Téma I - Ruský dluh

  • Kam zmizely veřejné finance?
  • Co nevíme o utajovaných zákulisních obchodech státu?
  • Výpalné, sabotáž nebo korupce?
  • Jsme stále vazalové Ruska? 

Vznik významné části dluhu Sovětského svazu vůči ČSSR ve výši 1. 333. 333. 333 USD + úroky se datuje k 10. 11. 1989, pouhých sedm dní před vypuknutím Sametové revoluce. 

     V době, kdy se už v celé Evropě hroutil totalitní režim jako domeček z karet, vláda Ladislava Adamce, který později vyjednával novou porevoluční vládu národního porozumění s Václavem Havlem, poskytla podle Sbírky mezinárodních smluv Sovětskému svazu, přesně týden před tím, než revoluce propukla naplno i v Československu, úvěr ve výši 1, 33 miliardy amerických dolarů. Celý dluh z dob Sovětského svazu tak činil 3, 7 mld. dolarů. 

     Doposud se nikdy nehovořilo o tom, proč jeho podstatná část vznikla v době revolučního kvasu v Evropě. Následný mechanismus deblokace celého ruského dluhu byl velmi složitý, pro Českou republiku nevýhodný a zejména je zčásti dodnes utajovaný. Kromě utajování dodatku č. 2 v utajovaném režimu "Vyhrazené" k deblokační dohodě z roku 1994, který popisuje princip ztrátového splácení dluhu prostřednictvím podezřelých privátních subjektů napojených na komunistické totalitní kádry a tajné služby, se objevil další problém.  

     Dohoda na úvěr ve výši 1, 33 mld. dolarů + úroky z revolučního období zmizela a není uvedena ve Sbírce mezinárodních smluv. Tuto dohodu nemá ani ministerstvo zahraniční. Dohoda je zveřejněna na ukrajinském vládním webu, ovšem chybí údaje o tom, kdo dohodu podepsal a není přeložena do češtiny.

     V průběhu let 2019 a 2020 se podařilo vypátrat, co se v listopadu 1989 odehrálo. První text k bilancování Růžového pantera na téma ruského dluhu připravuje Iveta Jordanová, která spolek Růžový panter vedla po celou dobu jeho působení.